Vergi Artışları Devam Ediyor

Vergi Artışları Devam Ediyor

7 Temmuz 2023 tarihli Cumhurbaşkanlığı Kararları ile mal ve hizmetlere uygulanacak katma değer vergisi oranlarında değişiklik yapılmıştır. Bu çerçevede;

KDV Oran Artışları:

  • Daha önce % 18 olarak uygulanan genel KDV oranı % 20’ye, % 8 olarak uygulanan indirimli KDV oranı % 10’a çıkarılmıştır. Yeni oranlar 10.07.2023’ten itibaren yürürlüğe girecektir.
  • 359 sayılı Cumhurbaşkanı Kararı ile 01.04.2022’den itibaren Sabun, şampuan, deterjan, dezenfektanlar, ıslak mendil (sabun, deterjan veya solüsyon emdirilmiş olsun olmasın), tuvalet kağıdı, kağıt havlu, kağıt mendil ve peçete, diş fırçası ve macunu, diş iplikleri için katma değer vergisi oranı %8 olarak uygulanmaktaydı. Bugün yayımlanan 7346 Sayılı CBK ile diş fırçası ve macunu, diş iplikleri için %8 devam ederken “Sabun, şampuan, deterjan, dezenfektanlar, ıslak mendil (sabun, deterjan veya solüsyon emdirilmiş olsun olmasın), tuvalet kağıdı, kağıt havlu, kağıt mendil ve peçete” için KDV oranı %20’ye yükselmiştir.

Diğer Vergi Artışları:

  • 6791 Sayılı CBK ile Tam mükellef sermaye şirketleri kendi hisse senetlerini geri aldığında, dağıtılmış sayılan kar payları için stopaj oranı %15’den %0’a düşürülmüştü. 7343 Sayılı CBK ile artık sadece hisseleri Borsa İstanbul’da işlem gören tam mükellef şirketler %0 tevkifat oranından faydalanabilecektir.
  • Aşağıda sayılan Harç tutarlarına 2023 yılı için %50 artış yapılmıştır.

– Sürücü belgesi vize harçları,

– Ruhsat (İzin) harçları ve

– Geçici trafik belgeleri harçları

  • Yolcu beraberi telefon için uygulanan harç da 6.091,30 TL’den 20.000 TL’ye çıkarılmıştır.
  • Tüketici kredilerinden alınan %10 BSMV oranı %15’e çıkarılmıştır. Yeni oran bugünden itibaren tahsis edilecek kredilere uygulanacaktır.
  • Şanş oyunlarındaki vergi oranı artırılmıştır.

– Spor müsabakalarına dayalı müşterek bahislerde % 5 olan vergi oranı  %10’a,

– At yarışlarında % 7 olan vergi oran %14’e,

– Diğer şans oyunlarında % 10 olan vergi oranı %20’ye çıkarılmıştır.

Saygılarımızla…

ASLIHAK Yeminli Mali Müşavirlik A.Ş.

info@aslihakymm.com

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir